Facebook

Jak szukać?»

30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Należności dochodzone na drodze sądowej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Należności dochodzone na drodze sądowej

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (383) z dnia 1.12.2014
1. Charakterystyka należności skierowanych na drogę sądową

Jakie należności zalicza się do należności dochodzonych na drodze sądowej?

Zasadniczo należności to bezsporne wierzytelności zaakceptowane przez ich dłużników, które posiadają terminy płatności. Przy czym należności w całości bądź w części kwestionowane przez dłużników, lub w odniesieniu do których spodziewamy się kwestionowania przez dłużnika, nazywane są roszczeniami. Należności dochodzone na drodze sądowej to z kolei roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego. Wśród takich należności wyróżnia się:

1) należności sporne – gdy dłużnik kwestionuje swoje zobowiązanie, skierowane na drogę postępowania sądowego w kraju lub za granicą, a prawomocny wyrok sądu jeszcze nie zapadł,

2) należności bezsporne – gdy skierowanie tych należności do sądu ma na celu przerwanie biegu przedawnienia, bądź uzyskanie prawa do ich egzekucji, a prawomocny wyrok sądu w odniesieniu do tych należności jeszcze nie zapadł.


Kiedy przeksięgować należność na należności dochodzone na drodze sądowej?

Należności dochodzone na drodze sądowej nie powstają samoistnie, są to należności, które wcześniej były zaliczone do innych grup należności, w tym między innymi z tytułu dostaw i usług, pozostałych należności (na przykład pożyczki), czy należności od pracowników (powstałe w wyniku ujawnionych niedoborów zawinionych i szkód), które jednostka zdecydowała się skierować na drogę postępowania sądowego. Dlatego pod datą skierowania sprawy do sądu dokonuje się przeksięgowania tych rozrachunków na konto 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej", zapisem:

      – Wn konto 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej",
      – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".

W odniesieniu do należności dochodzonych na drodze sądowej wskazane jest prowadzić ewidencję analityczną przede wszystkim w podziale na poszczególnych dłużników. Ewidencja księgowa na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej" powinna być też okresowo uzgadniana, tj. inwentaryzowana metodą weryfikacji, z dokumentacją prowadzoną przez radców prawnych, lub kancelarie prawne obsługujące jednostkę. Należności sporne, które do dnia bilansowego nie zostały skierowane do sądu, wykazuje się w księgach rachunkowych na kontach księgowych przeznaczonych do ich ewidencji, tzn. odpowiednio 20 lub 24 albo 23-4.

Na koncie 24-6 nie ujmuje się wydatków związanych z dochodzeniem tej należności, czyli opłat sądowych, kosztów opinii biegłych, wynagrodzenia radcy prawnego lub adwokata. Tego rodzaju koszty jako pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki, na mocy art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych i w momencie ich poniesienia księguje zapisem:

      – Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
      – Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący"
         lub 10 "Kasa", 24 "Pozostałe rozrachunki".

Przykład

Skierowanie należności na drogę postępowania sądowego

I. Założenia:

Jednostka posiada należność z tytułu wykonanej usługi na kwotę brutto: 23.370 zł, której kontrahent nie zapłacił od 8 miesięcy. Skierowała sprawę na drogę postępowania sądowego i uregulowała gotówką koszty postępowania sądowego w wysokości: 1.170 zł.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK – skierowanie należności na drogę postępowania sądowego 23.370 zł 24-6 20
2. KW – uregulowane gotówką koszty postępowania sądowego 1.170 zł 76-1 10

III. Księgowania:

Skierowanie należności na drogę postępowania sądowego

Saldo Wn na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej" pozostanie do czasu uprawomocnienia się wyroku sądowego. Na dzień bilansowy saldo tego konta ujmuje się w aktywach bilansu w wierszu B.II.2 lit. d) "Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek dochodzone na drodze sądowej".


2. Odpisy aktualizujące wartość należności dochodzonych na drodze postępowania sądowego

Czy na należności dochodzone na drodze sądowej zawsze tworzy się odpisy aktualizujące? Czy są przypadki, gdy wartość tych należności w bilansie będzie różna od zera?

Skierowanie należności na drogę postępowania sądowego zazwyczaj stanowi wystarczającą przyczynę do tego, by na tę należność utworzyć odpis aktualizujący. Należności dochodzone na drodze sądowej najczęściej są bowiem wątpliwe, to znaczy – istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną niezapłacone. W świetle art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości, odpis aktualizujący wartość należności wskazane jest utworzyć między innymi w odniesieniu do należności:

  • kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika, spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna – do wysokości niepokrytej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności,
     
  • stanowiących równowartość kwot podwyższających należności, w stosunku do których uprzednio dokonano odpisu aktualizującego – w wysokości tych kwot, do czasu ich otrzymania lub odpisania.

W większości przypadków na należności dochodzone na drodze sądowej, ze względu na występujące prawdopodobieństwo, że należność nie zostanie odzyskana w całości bądź części, jednostki tworzą odpisy aktualizujące ich wartość. Jedynie w nielicznych przypadkach, gdy istnieje pewność, że należność będzie odzyskana – na przykład z posiadanych przez jednostkę informacji wynika, że sytuacja finansowa dłużnika jest dobra, a jego majątek wystarczy na pokrycie dochodzonych roszczeń, bądź na przykład należność nie jest sporna, ponieważ została skierowana do sądu, by przyspieszyć otrzymanie zapłaty, wtedy jednostka może odstąpić od tworzenia odpisu aktualizującego.

W sprawozdaniu finansowym należności dochodzone na drodze sądowej prezentowane są po uwzględnieniu odpisów aktualizujących ich wartość. W świetle bowiem art. 46 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wykazana w aktywach bilansu wartość należności wynika z ich wartości księgowej, skorygowanej o odpisy aktualizujące wartość tych należności. Utworzony odpis aktualizujący koryguje w bilansie wartość należności, w odniesieniu do której go utworzono. Jeśli więc jednostka utworzyła odpis aktualizujący na całą kwotę należności dochodzonej na drodze sądowej, figurującej na koncie 24-6, to wartość bilansowa tej należności wynosi "0". W sytuacji natomiast, gdy pomiędzy dniem bilansowym a dniem sporządzenia sprawozdania finansowego nastąpi zapłata należności dochodzonej na drodze sądowej w całości lub części, utrzymywanie odpisu aktualizującego jej wartość nie jest uzasadnione.

Odpisy aktualizujące tworzy się, zgodnie z art. 35b ust. 2 ustawy o rachunkowości, w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis. Odpis ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:

   a) kwota odpisu dotycząca należności głównej:
      – Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
   b) kwota odpisu dotycząca odsetek (jeśli zostały naliczone):
      – Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
   c) łączna wartość odpisu aktualizującego:
      – Ma konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności".

Przykład

Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności dochodzonej
na drodze sądowej

I. Założenia:

1. Spółka postanowiła utworzyć odpis aktualizujący wartość należności skierowanej na drogę sądową. Wartość tej należności w wysokości kwoty zgłoszonej sądowi i ujętej na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej" wynosi: 30.000 zł. Wysokość odpisu aktualizującego wynosi również: 30.000 zł.

2. Jednostka posiada także należność skierowaną na drogę sądową w wysokości: 5.000 zł, przy czym nie utworzyła na tę należność odpisu, gdyż jest bardzo duże prawdopodobieństwo odzyskania tej należności.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK – odpis aktualizujący wartość należności dochodzonej przez jednostkę na drodze sądowej 30.000 zł 76-1 28

III. Księgowania:

Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności dochodzonej na drodze sądowej

Wartość bilansowa należności dochodzonych na drodze sądowej, którą jednostka wykaże w aktywach bilansu w wierszu B.II.2 lit. d), wynosi: 5.000 zł i wynika z różnicy pomiędzy saldem Wn konta 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej": 35.000 zł a saldem Ma konta 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności": 30.000 zł.


3. Skutki bilansowe zakończenia postępowania sądowego

3.1. Otrzymanie korzystnego wyroku

Jak ująć na kontach księgowych skutki wydania przez sąd korzystnego dla nas (wierzyciela) wyroku?

W momencie uprawomocnienia się wyroku sądowego orzekającego zobowiązanie dłużnika do zapłaty należnego świadczenia na rzecz wierzyciela, należności ujęte do tej pory na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej" przestają być sporne i wskazane jest przeksięgować je z powrotem na odpowiednie konta należności, zapisem:

      – Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
      – Ma konto 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej".

Z kolei ewidencja zasądzonych na rzecz jednostki odsetek oraz kosztów procesowych będzie zależeć od tego czy wcześniej był utworzony odpis aktualizujący wartość należności dochodzonej na drodze sądowej, czy też nie:

   1) podwyższenie wartości odpisu aktualizującego,
        gdy jednostka go wcześniej utworzyła:
         – Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
            rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
         – Ma konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności",
   2) zaliczenie kwoty odsetek i kosztów sądowych na dobro
        przychodów, gdy wcześniej jednostka nie utworzyła odpisu
        aktualizującego wartość należności:
      a) zasądzone odsetki:
         – Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
            rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
         – Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
      b) zasądzony zwrot kosztów sądowych:
         – Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
            rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
         – Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Otrzymanie zapłaty należności przez dłużnika ujmuje się w księgach wierzyciela, zapisem:

      – Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
      – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".

Równolegle do tego księgowania powinno nastąpić rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość należności, jeżeli jednostka takiego odpisu wcześniej dokonała. Z art. 35c ustawy o rachunkowości wynika bowiem, że w przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość należności, równowartość całości bądź odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych, zapisami:

   1) rozwiązanie odpisu w części dotyczącej należności
        głównej i kosztów sądowych:
      – Wn konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności",
      – Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",
   2) rozwiązanie odpisu w części dotyczącej zasądzonych odsetek:
      – Wn konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności",
      – Ma konto 75-0 "Przychody finansowe".

Przykład

Skutki otrzymania korzystnego wyroku sądowego w odniesieniu
do należności objętej odpisem aktualizującym

I. Założenia:

1. Spółka posiada nieuregulowaną należność z tytułu dostaw towarów w kwocie: 25.000 zł brutto plus odsetki: 2.700 zł, którą skierowała na drogę postępowania sądowego.

2. Na posiadaną należność wraz z odsetkami utworzono odpis aktualizujący w wysokości: 25.000 zł + 2.700 zł = 27.700 zł.

3. Jednostka otrzymała wyrok sądu orzekający na jej korzyść należność główną wraz z odsetkami oraz zwrot kosztów procesowych w wysokości: 3.000 zł.

4. Spółka otrzymała od dłużnika całą zasądzoną kwotę: 30.700 zł i rozwiązała utworzony na tę należność odpis aktualizujący.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK – skierowanie należności na drogę postępowania sądowego 27.700 zł 24-6 20
2. PK – utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności:         
   a) należność główna 25.000 zł 76-1 28
   b) odsetki 2.700 zł 75-1 28
3. WB – uregulowanie kosztów sądowych 3.000 zł 76-1 13-0
4. PK – otrzymanie prawomocnego wyroku na korzyść jednostki:        
   a) należność główna i odsetki – kwota objęta odpisem 27.700 zł 20 24-6
   b) koszty procesowe 3.000 zł 20 28
5. WB – uregulowanie zobowiązania przez dłużnika 30.700 zł 13-0 20
6. PK – wyksięgowanie odpisu aktualizującego:        
   a) należność główna 25.000 zł 28 76-0
   b) odsetki 2.700 zł 28 75-0
   c) koszty procesowe 3.000 zł 28 76-0

III. Księgowania:

Skutki otrzymania korzystnego wyroku sądowego w odniesieniu do należności objętej odpisem aktualizującym

3.2. Oddalenie roszczenia wierzyciela przez sąd

Jak postąpić w sytuacji, gdy sąd oddalił wniesione przez nas roszczenie o zapłatę należności?

Jeśli sąd oddali roszczenie wierzyciela, to należność ujętą na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej" jednostka ponownie przeniesie na konto należności, zapisem:

      – Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
      – Ma konto 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej".

Następnie, należność wskazane jest odpisać jako należność nieściągalną w ciężar utworzonego odpisu aktualizującego, bądź jeżeli jednostka takiego nie utworzyła, w ciężar kosztów, zapisami:

   1) spisanie należności w ciężar utworzonego wcześniej
        odpisu aktualizującego:
      – Wn konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności",
      – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
   2) spisanie należności w ciężar kosztów:
      – Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" lub 75-1 "Koszty
         finansowe",
      – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".

Przykład

Sąd oddalił roszczenie o zapłatę należności objętej odpisem aktualizującym

I. Założenia:

1. Sąd oddalił roszczenie jednostki (wierzyciela) o zapłatę odsetek od należności z tytułu dostawy towarów w wysokości: 42.000 zł, które widniały w księgach jednostki na koncie 24-6 "Należności dochodzone na drodze sądowej".

2. Spółka nie utworzyła odpisu aktualizującego na powyższą należność i spisała ją jako nieściągalną, na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, w ciężar kosztów finansowych.

3. Jednostka zobowiązana była do zapłaty kosztów procesowych w wysokości: 4.000 zł.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK – przeniesienie należności spornej na konto należności z tytułu dostaw i usług 42.000 zł 20 24-6
2. PK – spisanie należności nieściągalnej z tytułu odsetek w ciężar kosztów 42.000 zł 75-1 20
3. WB – opłacone przez jednostkę koszty procesu 4.000 zł 76-1 13-0

III. Księgowania:

Sąd oddalił roszczenie o zapłatę należności objętej odpisem aktualizującym

4. Zasady ewidencji operacji gospodarczych związanych z egzekucją komorniczą

Otrzymaliśmy korzystny dla nas wyrok sądu. Wcześniej utworzyliśmy odpis aktualizujący na należność na drodze sądowej. Jednak dłużnik nie dysponuje majątkiem, z którego można odzyskać należność. Niedawno otrzymaliśmy postanowienie od komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych?

W sytuacji opisanej w pytaniu postanowienie o umorzeniu egzekucji otrzymane od komornika, daje prawo wierzycielowi do zaksięgowania nieodzyskanej wierzytelności jako nieściągalnej.

Z uwagi na fakt, iż jednostka objęła wcześniej wartość należności odpisem aktualizującym, wyksięgowanie tej należności z ksiąg rachunkowych można ująć zapisem:

      – Wn konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności",
      – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".

Co istotne, jeśli majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów egzekucji, to koszty egzekucji obciążają wierzyciela. Koszty te odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, zapisem:

      – Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
      – Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
         (w analityce: Rozrachunki z komornikiem).

Przykład

Spisanie należności w związku z umorzeniem postępowania egzekucyjnego

I. Założenia:

Jednostka otrzymała od komornika postanowienie o umorzeniu egzekucji (należność nieściągalna). Na podstawie tego pisma wyksięgowała należność o wartości: 5.430 zł. Jednostka wcześniej objęła wspomnianą należność odpisem aktualizującym. Dodatkowo poniosła koszty egzekucji, które wyniosły: 500 zł.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK – wyksięgowanie nieściągalnej należności, objętej odpisem aktualizującym na podstawie postanowienia o umorzeniu egzekucji 5.430 zł 28 20
2. WB – uregulowanie kosztów egzekucyjnych 500 zł 76-1 13-0

III. Księgowania:

Spisanie należności w związku z umorzeniem postępowania egzekucyjnego

Zwracamy uwagę, że na podstawie art. 35b ust. 4 ustawy o rachunkowości, należności nieściągalne, od których nie dokonano odpisów aktualizujących ich wartość lub dokonano odpisów w niepełnej wysokości, zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, zapisem:

   a) odpis należności głównej:
      – Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
   b) odpisanie części należności dotyczącej odsetek:
      – Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
   c) łączna wartość należności podlegająca umorzeniu:
      – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub 24 "Pozostałe
         rozrachunki" albo 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.